Ökotermékek jelölése

Bár hazánkban a megtermelt bioélelmiszerek mennyisége évről évre látványosan nő, a hazai fogyasztó ebből alig érzékel valamit. Ennek oka részben a megtermeltek túlnyomó többségének külföldön történő eladása, másrészt a „bio” illetve „öko” jelző legkülönbözőbb célokra történő felhasználása, valamint a biotermékek jelölésének pontatlansága, amely a vásárlók nagy részét elbizonytalanítja.

A biotermékek szigorú ellenőrzési rendszere garantálja a termékek minőségét, amelyet Magyarországon a Biokontroll Hungária jelenleg mint egyedüli ellenőrző szerv végez. A magyar biotermékek minőségének elismeréseként hazánk a világon azon öt ország közé tartozik, amelyek az Európai Unióba további ellenőrzés nélkül vihetik be biotermékeiket. Ugyanakkor nem csak az ellenőrzési rendszer, hanem a jelölési rendszer is szigorú szabályokhoz van kötve, amelyben hazánk egy az egyben átvette az Uniós előírásokat. Ezek a 2/2000 FVM-KöM törvényben kerültek részletes leírásra. A jogszabály foglalkozik egyrészt az ellenőrzött biológiai termelésből származó termékekkel, másrészt az átállásból származó termékekkel, továbbá a ökológiai eredetű összetevőkön kívül más eredetű komponenseket is tartalmazó termékekkel.

Ökológiai termelésből származó termékek jelölése. Amennyiben a terméket az ellenőrző szervezet alap-feltételrendszere szerint állították elő, és az ellenőrzés során eltérést nem tártak fel, az árun az ökológiai gazdálkodásból megkülönböztető jelölést kell használni, amely utal a különleges előállítási módra. Az ökológiai módon előállított termék jelölésében az „ökológiai”, vagy „biológiai” kifejezések használhatók, ezek rövidített változatai, mint „öko” vagy „bio”, illetve szinonim kifejezések, mint például „organikus”.
A termékeken fel kell tüntetni az ellenőrző szervezetet, amelyik az utolsó ellenőrzést végezte. A Biokontroll Hungária jelölése: HU-ÖKO-01.
A termék jelölése abban az esetben utalhat ökológiai termelésre, ha az alábbi feltételek mindegyikének megfelel:

  • a jogszabályban foglaltak szerint állították elő, illetve forgalmazták,
  • ionizáló sugárzással nem kezelték,
  • géntechnológiával nem módosították.
BIO KÖRTE
Ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból
Termelő: Öko Kft.
Ellenőrizte: Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. HU-ÖKO-01

Nyers ökológiai termék jelölése

Egyéb összetevőket is tartalmazó termékek jelölése. Az ökológiai termékek jelölésének részletes szabályai alapján a több összetevőből álló, illetve feldolgozott termékek jelölésének követelményei, hogy a termék:

  • mezőgazdasági eredetű alkotórészeinek 95%-a ökológiai gazdálkodás során előállított, illetve forgalmazott legyen,
  • nem mezőgazdasági alkotórészként kizárólag a jogszabály 3. számú mellékletében felsorolt anyagokat tartalmazza,
  • feldolgozása során csak a 3. számú mellékletben szereplő anyagokat használják fel,
  • a fennmaradó max. 5%-nyi mezőgazdasági eredetű alkotó a 3. számú C. mellékletben felsoroltakból kerül ki.
BIO MÜZLI
Gyártó: Öko Kft.
Összetétel: zabpehely*, búzapehely*, mazsola*, mogyoró*, méz*, kesudió (3%) *ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból
Ellenőrizte: Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. HU-ÖKO-01

Feldolgozott, „95%-os” ökológiai termék jelölése

Az alapanyagok ökológiai eredetére utalni lehet akkor is, ha a mezőgazdasági eredetű összetevők legalább 70%-át a jogszabály szerint állították elő, és az összes többi előbb említett előírás érvényes rá. Az utalás csak a „mezőgazdasági eredetű alkotórészek x százalékát az ökológiai/biológiai termelés szabályai szerint állították elő” kifejezést alkalmazhatja.

A fennmaradó legfeljebb 30%-nyi mezőgazdasági eredetű alkotó szerepel a 3. számú C. melléklet aktuális listáján.

MÜZLI
Gyártó: Öko Kft.
A mezőgazdasági eredetű alkotórészek 78%-át az ökológiai gazdálkodás szabályai szerint állították elő.
Összetétel: zabpehely*, búzapehely*, mazsola*, mogyoró*, szárított málnapor (10%), kesudió (7%) méz (5%) *ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból
Ellenőrizte: Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. HU-ÖKO-01

Feldolgozott, „70%”-os ökológiai termék jelölése

Átállási termékek. Átállásinak minősül az a termék, amelynél a betakarítás előtt legalább 1 évig biotermelést folytattak. Ezen egy éven belül a termék nem tanúsítható. Az egy év elteltével szántóföldi kultúráknál 1 év az átállási idő, álló kultúráknál, mint szőlő vagy egyéb gyümölcsös 2 év.

Az átállási időszak alatt történő jelölés. Az EU-s és a magyar jogszabályok 2000. december 31.-ig lehetővé tették az egy mezőgazdasági alkotóból álló termékek és élelmiszerek átállási termékként történő jelölését, abban az esetben, ha:

  • az átállási időszakra vonatkozó szabályok kivételével az ökológiai gazdálkodás követelményeinek megfelelő módon állították elő,
  • a betakarítást megelőzően legalább 12 hónap átállási idő eltelt,
  • a jelzés nem összetéveszthető a már átállt gazdálkodásból származó termék jelölésével.

A jelölésnél alkalmazható kifejezés a következő: „ökológiai/biológiai gazdálkodásra átállás időszakából származó termék”.

Ezt a folyamatosan meghosszabbításra kerülő jogszabályt az Európai Unióban 2001. január 1-jével felváltotta egy időbeni korlátozást nem tartalmazó törvény, amely kimondja, hogy átállási termékként jelölhetőek az egy növényi komponenst tartalmazó termékek, kizárva ezzel az állati eredetű termékek jelölésének lehetőségét az átállásban.

 

KÖRTE
Az ökológiai gazdálkodásra való átállás időszakából
Termelő: Öko Kft.
Ellenőrizte: Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. HU-ÖKO-01

Nyerstermék jelölése átállási időszak alatt

A magyar szabályozás ezt a törvényt nem követte időben, ezért 2000. december 31-től, az EU-s törvényt követő jogszabály megalkotásáig, átállásban lévő termék nem jelölhető. Az új jogszabály várhatóan 2001-ben megjelenik.

A biotermékek jelölése ezen szabályok szerint tehát a termék egyértelmű megkülönböztetése történik, a cégek nevében található, a biotermelésre történő esetleges utalás a „bio” illetve „öko” szócskák segítségével semmiképpen sem mérvadó. A címkék feliratainak a továbbiakban természetesen tartalmazniuk kell az ökológiai gazdálkodásra való utalás mellett az Élelmiszer Törvényben előírtakat.

Benda Judit

Vissza
Design: Mihalec Hedvig 2006.